Falck Vägassistans tryggar Norra Länken

Foto: Falck
Foto: Falck

På söndag, den 30 november, öppnar Stockholms nya tunnelsystem, Norra Länken. Länken har byggts för att lösa regionens trafikproblem och för att skapa en bättre miljö i innerstaden. I samband med att Norra Länken öppnar får Falck Vägassistans ett utökat uppdrag och två nya Vägassistansbilar kommer att hjälpa, skydda och förbättra Stockholmstrafiken.


I samband med att Norra Länken öppnar får Falck Vägassistans ett utökat uppdrag och två nya Vägassistansbilar kommer att underlätta, hjälpa till och förbättra stockholmstrafiken.

- Vi har en lång erfarenhet av uppdraget och verksamheten har varit i Falcks regi sedan 2011. Nu när Norra Länken öppnar har vi fått förtroende att utöka verksamheten, två nya bilar kommer att vara dedikerade till att ta hand om trafiken i Norra Länken, säger Nadine Seveli, chef Falck Vägassistans.


Falck ansvarar för Vägassistans i Stockholm på uppdrag av Trafikverket. Bilarna finns på de större trafiklederna och i tunnlarna i staden för att minska störningarna i Stockholmstrafiken. Arbetet innebär såväl att assistera vid ett motorhaveri som att ge första hjälpen vid en olycksplats.