GPS allt dominerande ställning de senaste 20 åren inom satellitnavigation kan snart vara ett minne blott när fler och fler länder söker bryta sitt beroende av amerikansk militär teknik. Glonass-systemet står långt efter GPS, men är trots allt nummer två globalt eftersom varken europeiska Galileo eller kinesiska Compass är i drift än. Enligt Reuters planerar nu Nokia, världens största mobiltillverkare i volym räknat, att lansera en mobil som är kompatibel med både Glonass och GPS nästa år.
- Det är möjligt att de flesta Nokia-mobiler redan i slutet av nästa år kommer att vara utrustade med chip som stödjer både Glonass och GPS, och vi hoppas att fler tillverkare följer efter, säger Alexander Gurko, vd på NIS Glonass, Glonass operatör, till Reuters.
Avtalet med Nokia kan skynda på införandet av den ryska teknologin på konsumentmarknaden, eftersom hemmamarknaden trots allt är ganska marginell jämfört med den som Glonass är ämnad för.