En ny bro över Skurusundet har öppnats för trafik i båda riktningar. Projektet omfattar även ombyggnad av trafikplatserna Skuru och Björknäs samt renovering av den gamla bron som ska bli gång- och cykelväg. Syftet är att förbättra framkomligheten och öka trafiksäkerheten på väg 222, Värmdöleden, där trafikbelastningen vuxit i takt med befolkningen i Nacka och Värmdö.
Trafikverket bygger en ny bro över Skurusundet för att öka trafiksäkerheten och förbättra framkomligheten på väg 222. Samtidigt ges Nacka och Värmdö förutsättningar att fortsätta utvecklas. Den befintliga bron byggs om för gång-, cykel- och lokaltrafik.
Den nya bron, som är placerad söder om den befintliga, har tre körfält i vardera riktning. Ytterfilerna är avsedda för kollektivtrafik samt för fordon som kör på och av bron vid trafikplatserna Skuru och Björknäs. Med fler körfält väntas trafikflödet förbättras och sårbarheten minska.
Ombyggnation i flera delar
Projektet omfattar även ombyggnad av trafikplatserna Skuru och Björknäs. På dessa platser läggs ny kantsten, gångbanor och trafiksignaler uppdateras. Vissa övergångsställen flyttas tillfälligt under byggtiden.
I Skuru sker förbättringar i gång- och cykelpassager, vilket innebär att trafikanter leds genom tillfälliga lösningar. På Värmdövägen beläggs slänter i viadukten med sten, och ett körfält stängs tillfälligt i båda riktningar för att möjliggöra säkra arbetsmoment.
Renovering av gamla bron
Den gamla bron genomgår renovering och ska fungera som gång- och cykelbro. Betongskador åtgärdas med vattenbilning. Den segelfria höjden under bron sänks tillfälligt till 26 meter mellan 21 april och 19 juni 2025 för att möjliggöra reparationer.
Internationell uppmärksamhet
Den nya bron har nominerats till det internationella designpriset IABSE i kategorin för stora väg- och järnvägsbroar. Designen är framtagen av Dissing+Weitling.
Källa: Trafikverket