Ryanair ökar verksamheten på Arlanda

Ryanair fortsätter att satsa stort på den svenska marknaden och Stockholm Arlanda Airport med ett nytt flygplan inför sommaren och totalt åtta nya flyglinjer 2022–2023. Foto: Piotr Mitelski.
Ryanair fortsätter att satsa stort på den svenska marknaden och Stockholm Arlanda Airport med ett nytt flygplan inför sommaren och totalt åtta nya flyglinjer 2022–2023. Foto: Piotr Mitelski.

Ryanair fortsätter att satsa stort på den svenska marknaden och på att utveckla trafiken på Stockholm Arlanda Airport. Nu adderas ytterligare två flyglinjer och ett nytt flygplan, samtidigt som befintliga flyglinjer får utökade tidtabeller inför sommarsäsongen.

Med dessa har åtta nya flyglinjer startat sedan oktober 2022 och totalt kommer Ryanair nu att trafikera fyrtiofem linjer och 320 flyg i veckan till och från Stockholm Arlanda Airport.

Det är väldigt glädjande att Ryanair, drygt ett år efter sin etablering på Arlanda, fortsätter att stärka sin närvaro på den svenska marknaden och på Sveriges största flygplats. De nya destinationerna är välkomna tillskott i det befintliga europeiska reseutbudet, säger Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och kommersiell utveckling på Swedavia.

Med den nya satsningen kommer Ryanair att ha totalt fem flygplan stationerade på Arlanda. Av de åtta nya rutterna 2022–2023 är Birmingham, Malta, Pisa, Turin, Tuzla och Valencia redan i trafik medan två nya flyglinjer premiärflyger i vår och sommar:

  • Arlanda - Dublin startar den 26 mars
  • Arlanda - Porto startar den 4 juni.

Ryanair är glada att kunna presentera vår nya tidtabell för Stockholm Arlanda för sommaren 2023 med åtta nya rutter. Sommarschemat för 2023 är rekordstort och innebär att ett nytt flygplan adderas till basen på Arlanda, med totalt 150 verksamma piloter och besättningspersonal och utökad tillgänglighet till och från Stockholmsregionen, säger Annika Ledeboer, landschef för Norden, Tyskland, Schweiz och Österrike på Ryanair.

Tio av flygbolagets befintliga linjer kommer också att flyga med en tätare trafik sommarperioden. Dessa intensifierade rutter inkluderar destinationerna Krakow, Milano, Thessaloniki, Wien samt destinationer inrikes. Ryanairs sommarprogram 2023 innebär en ökning på 6 procent jämfört med sommaren 2022.

Satsningen på ett nytt flygplan innebär ytterligare trettio arbetstillfällen för piloter och kabinpersonal till basen på Stockholm Arlanda Airport. Förutom de fyrtiofem flyglinjer som kommer att trafikera Stockholm Arlanda Airport har Ryanair tjugotvå flyglinjer i trafik på Göteborg Landvetter Airport, två på Malmö Airport, en på Luleå Airport och en på Visby Airport, totalt sjuttioen flyglinjer via Swedavias flygplatser.