Telekombolag vill skydda sjökablar – brev till EU och Nato

Till följd av ökande hybridhot och incidenter i Östersjön och Nordsjön kräver bolagen ett samordnade och förstärkta åtgärder för att skydda Europas nätverk. Foto: Michael Proctor/Unsplash
Till följd av ökande hybridhot och incidenter i Östersjön och Nordsjön kräver bolagen ett samordnade och förstärkta åtgärder för att skydda Europas nätverk. Foto: Michael Proctor/Unsplash

En grupp av Europas ledande telekomoperatörer och kabelindustriföretag – Alcatel Submarine Networks, Global Connect, NKT, Orange, Proximus, Telecom Italia Sparkle, Telefónica, Telenor och Vodafone – har skrivit ett öppet brev till beslutsfattare i EU, Storbritannien och NATO.

De uppmanar till närmare samarbete med industrins aktörer i EU och Storbritannien för att utveckla harmoniserade tillvägagångssätt för sjökabelsystemet. Sjökablar är avgörande för Europas anslutning, konkurrenskraft, försvarsberedskap och ekonomiska stabilitet. Med ökande hybridhot, inklusive incidenter i Östersjön och Nordsjön, behövs förbättrade och samordnade åtgärder för att skydda Europas nätverk.

För att säkerställa hög säkerhet och motståndskraft över hela Europa föreslår undertecknarna bland annat:

  • Investering i kunskapsutbyte och gemensamma övervakningsinitiativ.
  • Starkare offentlig-privat samarbete.
  • Investering i avancerad teknik för att upptäcka och mildra skador på sjökablar, stödd av CEF och Europeiska försvarsfonden.
  • Ökad budget för digitala projekt samt stöd från den brittiska regeringen och NATO.
  • Utveckling av ytterligare rutter för att minska sårbarheten.

    Källa: GlobalConnect